Męska skóra, w porównaniu z kobiecą, zawiera więcej włókien kolagenu i elastyny. To sprawia, że jest jędrniejsza i bardziej elastyczna. U obu płci splot włókien kolagenowych i sieć tkanki łącznej jest różna – męska skóra jest nawet o 25% grubsza od kobiecej. Naskórek liczy sobie nawet 30 warstw, podczas gdy kobiecy – od 14 do 20. W porównaniu z kobietami, męska tkanka podskórna zawiera też znacznie mniej tłuszczu.

Proces starzenia u mężczyzn przebiega inaczej niż u kobiet – zmarszczki pojawiają się później, natomiast postępują znacznie szybciej. Po 30. roku życia sprężystość skóry gwałtownie spada i pojawiają się kolejne bruzdy, które z czasem stają się coraz głębsze i lepiej widoczne.

Mężczyźni różnią się również odmiennym wytwarzaniem hormonów i ich działaniem na skórę – w ich przypadku zasadniczą rolę pełni testosteron. Hormon nawet dwukrotnie nasila produkcję łoju. To sprawia, że męska skóra często się przetłuszcza i silniej przechodzi trądzik młodzieńczy. Z tego powodu częściej niż kobieca boryka się z wypryskami i rozszerzonymi porami. Jest też bardziej kwaśna – jej wskaźnik pH wynosi około 5,4.

Za sprawą różnicy w poziomie hormonów u mężczyzn występuje więcej barwnika decydującego o kolorze skóry, zatem w większości panowie mają ciemniejszą karnację niż kobiety.

Z powodu hormonów stymulujących pracę mieszków włosowych, mężczyźni mają znacznie bogatsze owłosienie. U mężczyzn duża liczba gruczołów potowych powoduje znacznie większą niż u kobiet potliwość. Statystycznie panowie poświęcają mniej czasu pielęgnacji (około 10 minut dziennie), a codzienne golenie uszkadza film hydrolipidowy skóry. To zmniejsza jej naturalną barierę ochroną, może prowadzić do przesuszenia, podrażnień, a nawet skaleczeń. Mężczyźni rzadziej stosują też kosmetyki przeciwsłoneczne.

Dla mężczyzn

  • łagodzenie zmarszczek mimicznych
  • nadpotliwość
  • terapia łysienia
  • przeszczep włosów metodą FUE
  • estetyka intymna
  • bezoperacyjna korekta ginekomastii